Ağ Tasarımı

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Ölçme Araçları
    Dersler
    Görseller
    Dil Çalışmalarım
    Yazılımlarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Laboratuvarı
    Fizik Eğitimi Belgeleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilim adamları
    Nobel Fizik Ödülleri
    Fiziksel Değişmezler
    Fiziksel Nicelikler
    Öğeler Çizelgesi
    Zaman-Uzunluk-Kütle
    Günlük Yaşamdaki Fizik
    Biliyor Muydunuz?

Bilgisayar >>
    Genel Bilgiler
    Ağ Tasarımı

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerJava Applet

Java, derleme tabanlı bir dildir, bunun anlamı geliştirici (program yazan) Java kodunu yazdıktan sonra, bu programın DERLEYICI adı verilen bir programdan geçmesi gerektiğidir. Derleyici programcının yazdığı metinsel kodu makinanın anlayacağı biçime dönüştürür. C++ ve benzer dillerin dünyasında, derleyici bir bilgisayarda çalışabilecek yürütülebilir bir program yaratır. Bununla birlikte, koşturulabilir program belli bir makina için derlenmiştir ve farklı bir makinada çalışamaz. Bilgisayarlar dışarıdan veya çalışma biçimleri nedeniyle aynı görülebilir ama makinanın çekirdeği farklı olabilir. Bu farklılık yüzünden, bir MAC'da yazılan ve derlenen uygulama bir Windows PC'de veya bir UNIX makinasında çalışmaz.

Java, C++ gibi derleme tabanlı bir dil olmasına rağmen, tek bir derlenmiş programın her tip bilgisayarda çalışabilmesini sağlayacak şekilde değiştirilmiştir. Bu nasıl mümkün olabilir? Java kodu APPLET adı verilen bütün ve optimize edilmiş bir program olarak derlenir. APPLET, BYTE KODLAR adı verilen ve YÜRÜTME ZAMANI MODÜLÜ olarak adlandırılan programlara dönüşen komutları içerir. Yürütme zamanı modülleri, byte kodlarını belli bir makina için makina komutlarına dönüştürür.

Herhangi bir java applet örneğinin kodları aşağıdaki gibidir. Bu appleti Button.class adlı class dosyası çalıştırmaktadır, bu konu hakkında açıklama yapmadan önce bu appletin kodları üzerinde duralım. Bu sadece örnek bir yazım. Başka appletlerin parametreleri farklı olabilir.

<applet CODE="Button.class" WIDTH="123" HEIGHT="18">
<param name="BGCOLOR" value="15,17,103">
<param name="FONTNAME" value="Verdana">
<param name="FONTSIZE" value="12">
<param name="HIGHLIGHT" value="3">
<param name="SOUND" value="ring.au|ri.au">
<param name="TARGET" value="_self">
<param name="TEXT" value="Merhaba">
<param name="TEXTALIGN" value="center">
<param name="TEXTCOLOR" value="193,193,193">
<param name="URL" value="sayfa.htm">
</applet>

Yukarıda buttonumuzun kodlarını görüyorsunuz, bu kodları sayfanızda aksi belirtilmediği sürece <BODY> - </BODY> tagleri arasında sizce uygun olan bir yere kopyala yapıştır tekniğiyle yapıştırılır; daha sonrada aşağıda anlatmaya çalıştığım değişiklikleri yaparak bu applet sayfanıza uyarlanır.

Applet Code : Bu appleti çalıştıran class dosyası burada tanımlanır. Bu dosya olmadığı zaman applet çalışmaz.

Codebase : Bu tanımlama yukarıda yok ancak genellikle bu kodu göreceksiniz bunun anlamı şudur: CLASS dosyasının alınacağı pathi belirlersiniz. Sitemin ilgili bölümünde anlattığım path tanımlama olayı burada da aynen geçerlidir. Örneğin class dosyanız DENEME adlı bir dizin altındaysa tanımlama şu şekilde olacaktır. <applet code="Button.class" codebase="./DENEME">. Burası çok önemlidir konuya yeni başlıyan arkadaşlarımın codebase tanımlamasına dikkat etmelerini öneririm.

WIDTH="123" HEIGHT="18">: Appletin pixel cinsinden boyutunu burada belirlersiniz. Burada 123x18 pixellik bir tanımlama yapılmıştır.

Param name : Burada ise çeşitli parametreler tanımlanmaktadır, aşağıda parametreleri nasıl tanımlandığı açıklanmıştır.

BGCOLOR" value="15,17,103">:Burada apletin rengi tanımlanmaktadır. value (değer) olarak RGB modunda renk değerleri verilmiştir. (Not:Her applette RGB kodu kullanılacak diye kesin bir şart yoktur. Bazen Hexidecimal kodlarda kullanılmaktadır. Örnek #ff00ff gibi.)

"FONTNAME" value="Verdana">: Burada button üzerine yazılacak yazının fontunu belirlersiniz, örneğimizde Verdana fontu kullanılmıştır.

"FONTSIZE" value="12">: Bu parametre ile yazı fontunuzun punta büyüklüğünü tanımlarsınız örneğimizde 12 punta kullanılmıştır. Siz bu fontu büyütebilir yada küçültebilirsiniz.

HIGHLIGHT" value="3">: Buraya yazacağınız parametre değeri ile buttonun kenar çerçeve kalınlığını belirlersiniz.

"SOUND" value="ring.au|ri.au">: Button üzerine bastığınızda çıkardığı sesler burada tanımlanmıştır. Bu applette au formatındaki sesler kullanılmıştır. Tüm appletlerde aynı sesler kullanılır diye bir şart yoktur.

"TARGET" value="_self">: Bu buttona bağlı olan sayfanın hangi şekilde açılacağı burada açılır. Sitemin diğer bölümlerinde anlattığım yani sayfa üsttemi yeni pencerede mi vs. açılmasını buraya tanımlayacağınız parametre ile belirlersiniz.

"TEXT" value="Merhaba">: Buttonlar üzerindeki yazıları burada tanımlarsınız.

"TEXTALIGN" value="center">: Button üzerine yazdığınız yazının sağda solda yada ortada mı olmasını burada belirlersiniz.

"TEXTCOLOR" value="193,193,193">: Button üzerine yazılan yazının rengini yine RGB modda burada tanımlarsınız.

"URL" value="sayfa.htm">: Buttona bağlıyacağınız sayfayı ise burada tanımlarsınız. Eğer nette bir siteye bağlıyacaksanız http://www.siteadi.com/, projenizde örneğin DENEME adlı bir dizin altında bir sayfaya bağlıyacaksanız DENEME/xxxx.htm şeklinde tanımlamanız gerekmektedir.

Her java applette genellikle appleti çalıştıran bir class dosyası bulunur, bu dosya bulunmazsa applet çalışmaz, bunun dışında başka dosyalarda bulunur sayfanıza gömdüğünüz appletle birlikte class dosyalarını ve varsa diğer dosyalarıda kodların bulunduğu sayfanın dizininde bulundurmanız gerekmektedir, bunu sakın unutmayın.

 
Özlü Söz:
İki göz vardır, onlara ateş değmez: Allah için ağlayan göz ve Allah yolunda uyanık sabahlayan göz... - (Hz. Muhammed (sav))
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası, ulusal egemenliktir.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003-2015 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: IE 1024x768 ve üstü