Bilim adamları

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Ölçme Araçları
    Dersler
    Görseller
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Laboratuvarı
    Fizik Eğitimi Belgeleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilim adamları
    Nobel Fizik Ödülleri
    Fiziksel Değişmezler
    Fiziksel Nicelikler
    Öğeler Çizelgesi
    Zaman-Uzunluk-Kütle
    Günlük Yaşamdaki Fizik
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerBilim adamları

Coulomb, Charles-Augustin de


ransız fizikçisi (d.14 Haziran 1736, Angouleme-ö.23 Ağustos 1806, Paris, Fransa). Elektrik yük birimine adı verilen Coulomb, 1736 da Angouleme'de doğdu. Mezieres,Ecole, Du Genie'de öğrenim görerek 1761 de, üsteğmen rütbesiyle askeri mühendis olarak mezun oldu. Kendi isteğiyle Mortiniquie adasına giderek Bourbon kalesinin, yapımını yönetti.

Sağlığının bozulması üzerine Fransa'ya dönünce 1772'de ordudan ayrılarak kendini ilmi araştırmalara verdi. Coulomb 1774'de, Paris Bilim Akademisine muhabir oldu.

Batı Hint adalarında dokuz yıl askeri mühendis olarak çalışan Coulomb, sağlığının bozulması üzerine Fransa'ya döndü. Fransız devrimi patlak verince Blois'da küçük bir malikhaneye çekilerek tüm zamanını bilimsel araştırmalara ayırdı. 1802 'de halk eğitimi müfettişliğine getirildi.

Coulomb, kendi adıyla anılan yasayı, Ingiliz fizikçi Joseph Priestley'nin elektrik yüklerinin birbirini itmesine ilişkin bulgularını incelemek amacıyla başlattığı çalışmaları sonucunda geliştirdi. Bu amaca yönelik olarak, Priestley yasasında belirtilen elektrik kuvvetlerini ölçmeye yarayan duyarlı aygıtlar yaptı ve elde ettiği sonuçları 1785-1789 arasında yayımladı. Ayrıca benzer ve zıt kutupların birbirini itmesi ve çekmesine ilişkin ters kare yasasını buldu. Bu yasa Siméon-Denis Poisson'u geliştirdiği matematiksel magnetik kuvvetler kuramının temelini oluşturdu. Coulomb, makinelerdeki sürtünmeye, yel değirmenlerine, metal ve ipek elyafların esnekliğine ilişkin araştırmalarda yaptı


 
Özlü Söz:
Dünün hataları yarının deneyimleridir. - (Roberto Baggio)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü