Bilim adamları

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Ölçme Araçları
    Dersler
    Görseller
    Dil Çalışmalarım
    Yazılımlarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Laboratuvarı
    Fizik Eğitimi Belgeleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilim adamları
    Nobel Fizik Ödülleri
    Fiziksel Değişmezler
    Fiziksel Nicelikler
    Öğeler Çizelgesi
    Zaman-Uzunluk-Kütle
    Günlük Yaşamdaki Fizik
    Biliyor Muydunuz?

Bilgisayar >>
    Genel Bilgiler
    Ağ Tasarımı

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerBilim adamları

Hippel, Arthur von


adarın mucidi Arthur Von Hippel (1898 - 2004) 1898 yılında Almanya'da dünyaya geldi. Maddenin molekül yapılarına ilişkin çalışmalarıyla da tanınan Von Hippel, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Laboratory for Insulation Research kurumunun kurucusu ve başkanıydı. Von Hippel, geliştirdiği radarların İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılamasından dolayı Başkan Truman’dan takdirname almıştı.

Material Research Society, Von Hippel’in bilimsel çalışmalar yaptığı malzeme bilimi ve mühendisliği alanında yeni buluşlara imza atan bilim adamlarına verilmek üzere, Von Hippel’in adına 1976 yılında bir nişan verme kararı almıştı.

Almanya Rostock doğumlu Von Hippel, 1930 yılında birlikte çalıştığı Nobel ödüllü fizikçi James Franck’ın kızı Dagmar ile evlendi. Hitler iktidarında Nazi baskısı nedeniyle 1933 yılında Almanya’yı terkeden Von hippel, önce Kopenhag’ta Niels Bohr Enstitüsü’nde çalıştı. Ardından ABD’ye göçen Von Hippel, MIT’de çalıştıktan sonra 1965 yılında emekli oldu.

ABD’nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) kıdemli öğretim üyelerinden ve 1940’larda radarın gelişiminde çok önemli payı olan bilim adamı Arthur von Hippel, 4 Ocak 2004 günü 105 yaşında hayata veda etti. Massachusetts eyaleti Weston kentinde 65 yıldır yaşayan Von Hippel’in bir kızı, 4 oğlu, 11 torunu ve 7 torun çocuğu bulunuyor.


 
Özlü Söz:
Hava soğuduğunda gölge veren ağaçları unutursun. - (Japon Atasözü)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
İyice bilinmesi gerekir ki, gazeteler okul kitapları değildir. Aşağılıkinsanların para ile yaptırdıkları basın mücadeleleri vardır. En adiyalanları yaymada basının kullanıldığı olmuştur. Basıbn ve fikirhürriyetinin karşılaştığı başka tehlikeler de vardır. Basının ve hattafikir derneklerinin, milli hükümetin tesirinden kurtularak, siyasi veyaekonomik gizli amaçlara alet olmasından korkulur. Basının para ilesatın alınabilmesi, uluslararası yüksek para aleminin basın üzerindegizli tesiri veyahut sadece yabancı devletlerin örtülü ödeneklerininetkisi, işte bunların kamuoyunu kandırma ve yanıltmasından tamamıylakorkulur. Fakat, hürriyetten çıkacak bu kötülükler asla çaresizdeğildir. İlk önce basın hürriyetine yasal bir sınır çizilir. İkinciolarak gazeteler, özel bir teşkilat kurarak bununla kendi üzerlerindeahlaki bir tesir meydana getirirler. İlk zamanlarda, bir işten başkabir şey olmayan gazetecilik, sosyal bir müessese haline gelebilir.Bundan başk, halkın fikrî ve siyasi terbiyesi de bir güvencedir. Halk,çeşitli gazeteleri okumaya ve onları birbirleriyle kontrol etmeye vegazeteci yalanlarına inanmamaya alışır. Bütün bunların üstünde, herşeyin açık olması sayesinde iyi niyetin gelişeceğini ve çok önemlimeseleler üzerinde iyi niyet sahibi insanların daima çoğunluğuoluşturacağını kabul etmek uygun olur. Çünkü, "Her zaman dünyanınyarısını ve bir zaman dünyanın hepsini aldatmak mümkündür. Fakat, bütündünyayı her zaman aldatmak mümkün değildir." Tecrübe göstermiştir ki,insanların herşeyi söylemelerini önlemek asla mümkün değildir. Fakat,milli terbiye ve büyük manevi kuvvetlere karşı hükümetin uygunşekildeki hareketi sayesinde, isyankâr fikirlerin yayılmasına müsaadeetmeyecek sosyal bir çevre yaratmak mümkündür. Her halde, herşeyinsöylenmesine müsaade etmek ve bunun karşısında söyleyenlerin hareketegeçmesini bekleyerek tedbir almakla yetinmek anlamsızdır. Bütün halkınharekete geçtiği gün, onları durduracak kuvvet yoktur. Doğal olarak birsağlığı koruma olduğu gibi, sosyal bir sağlığı koruma da vardır. Herikisi aynı prensibe dayanır. Maddi mikropları yoketmek mümkün olmadığıgibi, manevi mikropları da yok etmek mümkün değildir. Fakat, şahsın vücudunda fizyolojik bir sağlık yaratmak mümkün olduğu gibi, sosyalbünyede de manevi bir sağlık yaratmak, bu şekilde bir direnç ortamı hazırlamak mümkündür. (1930)


© Özlük Hakkı/Copyright 2003-2015 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: IE 1024x768 ve üstü