Bilimciler

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Dersler
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerBilimciler

Jordan, Ernst Pascual


rnst Pascual Jordan (d. 18 Ekim 1902, Hannover, Almanya - ö. 31 Temmuz 1980, Hamburg, Almanya), Alman fizikçi ve politikacıdır. Kuantum fiziğine yaptığı katkılarla tanınır. Max Born ve Werner Heisenberg ile birlikte kuantum mekaniği üzerine önemli makaleler yazdı.

1933 yılında önce Nazi partisine, sonra da partinin askeri örgütü olan Sturmabteilung'a (SA) katıldı. Savaştan sonra 1953 yılında akademik kariyerine döndü. Hemen ardından yeniden politikaya girerek Hıristiyan Demokrat partiden milletvekili oldu. 1957 yılında Alman ordusunun taktik nükleer silahlarla donatılmasını savundu. Nazi partisine katılmamış olsa, Max Born'a verilen 1954 Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşmış olacağı iddia edilmiştir.


 
Özlü Söz:
Bilirken susmak, bilmezken söylemek ne kadar çirkindir. - (Eflatun (Platon))
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinciişimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun vedüşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra buhatayı düzeltebilir... Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şeyyavaş yavaş düzene girer ve düzelir. Fikrin serbest hareketi ise ancakkişinin düşündüğünü serbest olarak söylemek, yazmak ve verdiği kararagöre her türlü teşebbüse girebilmek serbestisine sahip olmasıyla mümkündür.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü