Bilimciler

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerBilimciler

Vinci, Leonardo da


uhar gücünün Keşfi

Leonardo buhar gücüyle yaratılabilecek potansiyel enerjiyi farketmişti. Buhar gücünün yarattığı basıncın tüm yönlere baskı yaptığını keşfettiği, çizdiği şekillerden anlaşılıyor. Zaten daha sonra bunu türbini de döndürebileceğini anlamıştı. Ancak en önemlisi, içinde silindir ve piston bulunan ve “Leonardo Kabı” olarak adlandırılan icadı, bugün buharla çalışan makinelerin en temel iki parçasını oluşturuyor.

Savaş Topların Yaratılışı

Leonardo da Vinci’nin yine tahta malzeme kullanarak geliştirdiği bu alet, İtalyan tasarımcı Sergio Milanesi’ye göre bugünkü topların atası… Gerçekten de, aletin ön tarafında yerleştirdiği tekerlek sayesinde Leonardo o an büyük bir hareketlilik sağlamıştı. Çünkü yaşadığı dönemdeki dev topları bir yerden bir yere götürmek çok zaman ve emek alıyordu. Nitekim,ondan 300 yıl sonra tekerlikli toplar ilk kez Amerikan İç Savaşı sırasında kullanıldı.

Uzun Köprüler

Leonardo da Vinci Müzesi’nin tasarımcıları, büyük dahinin köprü dizaynını gerçekleştirmişler. Leonardo’nun modeline birçok ayrıntı eklenmiş... Örneğin orjinal modelde olmamasına rağmen, müzedeki köprünün üzerinde yürüme yolunun yapılmış olduğunu görmek mümkün. Köprünün müzedeki hali ilk halinden oldukça farklı... Bu da Floransa Leonardo da Vinci Müzesi’nin ünlü ustanın taslakları yorumlarken ne denli önemli hatalara düştüğünü açıkça gözler önüne seriyor.

Estetik ve Teknik

Leonardo da Vinci geliştirdiği “perspektif ölçüm aleti”nin taslağında sistemin en basit ve en karmaşık mekanizmalarını en ince ayrıntılarına kadar belirtmişti.Usta için, pratik yararlığın yanısıra estetik de çok önemliydi

Mancınıktan Roket Fırlatma Rampasına

Sivil ve askeri mühendislik konularındaki bilgileriyle savaşta kullanacak zırhlı araçlar, çarpma anında patlayan, aerodinamik biçimli, üzerinde kanatçıkları olan havan mermisi, gemilere yüklenebilecek mancınıklar gerçekten o dönemin mükemmel çizimleridir. Leonardo, düşmanlarına kaya fırlatabilmesi amacıyla,”arbalet” üzerinde çalışmalar da yapmıştı. Arbaletin 24 metre gibi çok büyük boyutlarda tasarlanmış olması ilk önceleri Milanesi’nin şüphelenmesine neden olmuştu. Ancak Milanesi, yaptığı araştırmalardan sonra, Leonardo’nun birçok yeni tekniği, bu buluşu üzerinde denediğini ortaya çıkardı. Örneğin Leonardo eğimli tekerlekler kullanarak, arbaletin daha sağlam ve sabit durmasını amaçlamıştı. Tahta yayları, gövde üzerine oturtmuş ve diğer araçlarla desteklemişti. Ayrıca arbelatin taşınabilmesi de mümkündü.

Tesadüfle Can Simidi

Leoanardo denizlerle, göllerle ve dalgaların harketleriyle özel olarak ilgilenmişti. Bu çalışmaların sonucu tahtadan yapılmış ve suyun içindeki kişinin koltuklarının altına yerleştiren bir alet geliştirmişti.Bu aletin bu günkü can simitlerine benzerliği şaşırtıcı…

Göklerde Yolculuk

Leonardo'nun uçuş üzerine çalışmaları belli başlı yer tutar. İyi bir fizikçi olarak kuşların havanın itici gücüyle nasıl desteklendikleri ve anatomist olarak bu güç noktalarını çok iyi bilmesi onun kanatları yardımıyla uçabilecek mekanik bir araç yapmasını sağlamıştı.Leonardo da Vinci ilginç bir paraşüt modeli de geliştirmişti. Materyal olarak hemen hemen tüm taslaklarında olduğu gibi tahta kullanmıştı. Ancak çizimlerde görülen güzergah dümeni, ipleri ve piramit biçimiyle, bundan 5 asır önce düşündükleriyle bugünkü modern paraşütü arasında çok büyük farklılık görülmüyor. Ünlü dahinin ardından insanoğlu ilk paraşüt örneğini 1797 yılında gerçekleştirdi. Ama modern paraşütün doğumunu görmek için yüzyılın başını beklemek gerekti. Bugünlerde okuduğunuz gazete haberlerinde de gördüğünüz gibi Lenardo'nun paraşütü ve kanatlı mekanik aracı çalışır vaziyette kullanılmıştır.

Su Kayağı mı 'Kar Ski' si mi?

Önceleri uzmanlar onun bir "Kar Ski"si olduğunu sanmışlardı. Ancak Milaesi, bu tahta alet taslağının bugünkü su kayaklarına daha yakın olduğunu ileri sürüyor.

Suların Derinliklerine Yolculuk

Denizci bir toplumun üyesi olarak Vinci,savaş sırasında düşman gemilerine görülmeden yaklaşma tekniklerini geliştirme konusunda da kafa patlatmıştı. Bunun için askerin kullanacağı dalgıç giysileri dizayn etmişti. Bu giysinin su yüzeyinde kalan bölümü nefes almayı sağlıyordu. İki ayrı tüp ile dalgıca takılacak depolara hava pompalanıyordu.

En Farklı Yorumlanan İcadı

Leonardo’nun en yanlış anlaşılan icadı, araba tasarımları.. Milanesi, Floransa yakınlarında bulunan Leonardo Müzesi’ndeki modelde 8 hata tespit etmiş... Leonardo’nun çizimlerine gözden kaçırılan en önemli nokta yaylı çalışma sistemine sahip motor… Diğer hatalar tek tek önem taşımıyor gibi gözükse de hepsi bir araya gelince, kas gücüyle çalışan basit bir araba görüntüsü ortaya çıkıyor. Aynı zamanda, arabanın kumanda edilmesi de imkansızmış gibi bir durum var. Halbuki Leonardo’nun araba modellleri, müze tasarımcılarının yarattıklarından çok daha gelişmiş bir özellik taşıyor. Leonardo, yaşamı boyunca, hiçbir zaman buluşlarını, yarattıklarını bastırma işine yanaşmamış, sayısız notlarını da ölümünden sonra en sevgili öğrencisine bırakmıştır. Sonuç olarak, yüzyıllar boyu gün ışığına çıkarılmamış ve Leonardo'nın kuşkuya yer vermeyen teknik dehası, çağında uygulama olanağı bırakmayan birtakım kehanetler gibi kalmıştır. Böylece de bilimin sonradan yaptığı gelişmelere katkısı pek az olabilmiştir. Kusursuz çizimleri ve aklından geçirdiği fikirler ise ileriye yönelik yeteneklerin zihnine etkisi çok uzun zaman etki edecektir.


 
Özlü Söz:
Bir ülkenin türkülerini yapanlar kanunlarını yapanlardan daha değerlidir. - (Tales )
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Ekonomikalanda düşünürken ve konuşurken sanılmasın ki, biz yabancı sermayeye karşıyız; hayır, bizim memleketimiz geniştir. Çok çalışmaya ve sermayeye ihtiyacımız vardır. Bundan dolayı kanunlarımıza uymak şartıyla yabancı sermayelerine gerekli olan güvenceyi vermeye herzamanhazırız. Arzu edilir ki, yabancı sermaye, çalışmamıza ve sabit servetimize eklensin. Bizim için ve onlar için, faydalı sonuçlar versin. (1923 )


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü