Günlük Yaşamdaki Fizik

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Dersler
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerGünlük Yaşamdaki Fizik

Bisiklet Durduğunda Neden Dengemizi Sağlayamayız?


epinizin de bildiği gibi bisiklet devinim durumunda iken binicinin dengesini sağlaması kolaydır ama durduktan sonra nerede ise olanaksız! (Nerede ise diyorum çünkü aslında kuramsal olarak durgun bir bisikletin üstünde bile dengenizi sağlayabilirsiniz. Cambazların sirklerde yaptıkları gibi...)

Bu olay açısal momentum ile ilgilidir. Dönen her nesne bir açısal momentuma iyedir. Bisiklet devinirlen tekerlekleri döner. Bu da sağ el kuralına göre, bisiklete bir açısal momentum sağlar. Bisiklet ileri doğru devinirken, açısal momentum yöneyi sola doğru olur. Bisikletin dengesini yitirip herhangi bir yöne devrilmesi tekerleklerin yere değdiği noktanın eksen olduğu bir dönme devinimidir. Örneğin bisikley sağa soğru devildiğinde, sağ el kuralı gereği ileri doğru bir açısal momentum kazanmalıdır. Sola doğru devrildiğinde ise geriye doğru bir açısal momentum yöneyi oluşuır. Ancak açısal momentumun korunumu gereği, bu durum var olan sola doğru açısal momentum yöneyinideki değişimi gerektirecektir. Bu da açısal momentumunu korumak isteyen sistemin dengede kalmasını sağlar.

İşte bu anlatılanlardan dolayı bisikletle giderken dengenizi kolaylıkla sağlayabilir ancak durduğunda ise düşersiniz...


 
Özlü Söz:
Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden akıl seviyesini anlarsın. - (Mevlana Celaleddin Rumi)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Bir insan için mutluluk denilen şey, bu saydığımız şartlarıntamamındadır. İnsan; maddi, fikri, sosyal hayat vasıtalarından yoksun,çaresizlikler içinde kalırsa, hayatta ümitsizliğe düşer, gözlerinigeleceğe çevirmeksizin yaşar. İnceleme ve araştırma için vakit bulamaz.Kendisinde fikir hayatı durur. Hayat, onun için bir esaret olur.İradesinden bile vazgeçmeye mecbur olabilir. Anlaşılıyor ki, insanınservet edinebilmesi için, çalışması zorunludur. Fakat insan yalnızhürriyet vasıtası olarak, servet sahibi olmalıdır. Yoksa servete esirolmak için değil.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü