Günlük Yaşamdaki Fizik

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Ölçme Araçları
    Dersler
    Görseller
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Laboratuvarı
    Fizik Eğitimi Belgeleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilim adamları
    Nobel Fizik Ödülleri
    Fiziksel Değişmezler
    Fiziksel Nicelikler
    Öğeler Çizelgesi
    Zaman-Uzunluk-Kütle
    Günlük Yaşamdaki Fizik
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerGünlük Yaşamdaki Fizik

Çiğ Nasıl Oluşur?


iğ özellikle ilkyaz ve yaz aylarının serin sabahlarında görülen bir doğa olayıdır. Böyle sabahlarda özellikle otların ve çiçeklerin yapraklarında oluşan yağmur damlalarına çiğ denir.

Pekala bu çiğ denilen su damlaları nereden gelmiştir? Gündüzleri ısınan nesneler geceleri doğal olarak soğurlar. Yeryüzündeki nesneler gece soğuduklarında kendi etraflarındaki havanın sıcaklığını da düşürürler. Soğuk hava, sıcak havanın tutabildiği kadar su buharı tutamaz. Belli bir sıcaklıktan sonra havanın tutamadığı bu fazla su buharı kendilerine en yakın cisimler üzerinde yoğunlaşır ve su damlaları şeklini alırlar.

Çiğ oluşması için bir kaç koşul gereklidir. Bunlardan birincisi havanın nem oranının belli bir oranın üzerinde olması, diğeri ise "çiğ noktası" denilen sıcaklığa kadar soğumasıdır. Bunun yanında çiğ görülmeden önceki günün sıcak ve gecenin açık geçmiş olması da önemlidir.

Eğer hava daha da soğursa çiğ taneleri donar ve bu sefer de kırağı veya don denilen olay görülür.


 
Özlü Söz:
Bir çok insan önyargılarını yeniden düzenlemeyi düşünmek sanır. - (William James)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Ben manevi miras olarak hiç bir ayet ve, hiç bir dogma, hiç bir donmuş vekalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklüzorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erimediğimizi, fakat aslataviz (ödün) vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdikedeceklerdir. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, toplumların,kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle birdünyada, asla değişmeyecek olan hükümler getirdiğini iddia etmek, aklınve ilmin gelişimini inkâr etmek olur. Benim Türk Milleti için yapmakistediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Beden sonra benibenimsemek isteyenler, bu temel mivher (eksen) üzerinde akıl ve ilminrehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü