Tarihte Bugün

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Yüksek Lisans
    Doktora
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Toplantılar
    Görevler
    Ölçme Araçları
    Dersler
    Görseller
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Laboratuvarı
    Fizik Eğitimi Belgeleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilim adamları
    Nobel Fizik Ödülleri
    Fiziksel Değişmezler
    Fiziksel Nicelikler
    Öğeler Çizelgesi
    Zaman-Uzunluk-Kütle
    Günlük Yaşamdaki Fizik
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerTarihte Bugün: 23 Ekim


23 Ekim
1853 Kırım Savaşı başladı.
1942 General Montgomery komutasındaki İngiliz kuvvetleri Mihver cephesine karşı taarruza başladı. Taarruz başarılı oldu ve Müttefik kuvvetleri Aralık'ta Trablus'a girdiler.
1946 Birleşmiş Milletler, ilk genel toplantısını New York’ta yaptı.
1954 Almanya’nın NATO’ya girişiyle ilgili olarak Paris Andlaşması imzalandı.
1956 Macaristan'da, öğrencilerin düzenlediği Anti-Stalinist gösteriler, Sovyetler'e karşı bir ayaklanmaya dönüştü. Ayaklanmacılar, ordu birliklerinin yardımıyla silahlanırken; Başbakanlığa getirilen İmre Nagy'nin, halka reform sözü vermesine karşın, çatışmalar, 14 Kasım'daki Sovyet işgaline dek sürdü.
1962 Amerika, Sovyetlerin Küba’yı bir nükleer üs haline getirdiğini iddia ederek adayı abluka etti
1972 Zonguldak'ta iki ayrı kömür ocağında grizu patlamasında 20 işçi öldü, 76 işçi yaralandı.
1975 30 yıl hapis cezası çekmek üzere cezaevine konulan Amerikalı esrar satıcısı Billy Hayes, İmralı'dan kaçtı.
1981 Yeni anayasayı hazırlamak üzere, Milli Güvenlik Kurulu üyelerince belirlenen üyelerden oluşan Danışma Meclisi törenle açıldı. Meclis Başkanlığına Prof. Sadi Irmak getirildi.
1983 Beyrut’ta, Fransız-ABD Barış Gücü Karargâhı’na düzenlenen intihar saldırısında 241 Amerikalı piyade, 58 Fransız paraşütçü öldü.
1993 Karun Hazinesi, 28 yıl sonra Türkiye'ye getirildi.
1998 İsrail ile Filistin arasında Wye River Memorandum'u imzalandı. Buna göre İsrail, Filistin polisinin barış süreci aleyhindeki hareketlere uygulanan baskıların artırılması karşılığında Batı Şeria'daki diğer %13'lük toprağı Filistin Yönetimine üç ay içinde devretmeyi kabul etti. Bu toprakların %1'i tamamen Filistinh yönetiminde, geri kalan %12'sinin İsrail'le ortak yönetilmesi karara bağlandı.
1999 Sinema sanatçısı Neriman Köksal öldü.
2000 Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlüler eylem başlattı. Eylemciler, 21 infaz koruma memurunu rehin aldı. Af talebinde bulunan, cezaevi penceresine pankart asan eylemciler, cezaevinin bazı bölümlerini ateşe verdi.
2002 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, AKP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Kanadoğlu, genel başkanlık görev ve yetkilerinin Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmasının tedbiren önlenmesini de istedi. Kanadoğlu, kapatma istemine, “AKP’nin, verilen ihtarın gereğinin yasaya uygun ve ihtarda belirtildiği biçimde eksiksiz olarak yerine getirmediğini” gerekçe gösterdi.
2002 Recep Tayyip Erdoğan’ın “haksız mal varlığı edindiği” iddiasıyla yargılandığı davaya Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Erdoğan’ın avukatları, müvekkillerinin Haseki Hastanesi’nden aldığı 5 günlük raporu mahkemeye sundu. Mahkemenin yargıcı, Erdoğan’ın 25 Aralık’ta yapılacak duruşma için ihzaren celbine karar verdi.

 
Özlü Söz:
Eğer elinizde bir çekiç varsa herşey gözünüze bir çivi gibi görünmeye başlar. - (Abraham Muslow)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Milletleryerleştikleri arazinin gerçek sahibi olmakla beraber, insanlığınvekilleri olarak da o arazide bulunurlar. O arazinin servetkaynaklarından hem kendileri faydalanırlar ve hem de bütün insanlığıfaydalandırmakla yükümlüdürler. Bu kurala göre bunu yapamayanmilletlerin yaşama hakkına ve bağımsızlığa layık olmamaları gerekir.


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü