Dil Çalışmalarım

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Sunuştaylar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Diğer Yayınlar
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel Bilgiler

English >>

Dil Yazılarım

YERYÜZÜNDE EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER İÇİNDE NEDEN TÜRKÇE YOK? - 17.03.2013
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK

Yeryüzünde ana dil olarak en yaygın konuşulan diller arasında çoğunlukla Türkçeye denk gelemezsiniz. Batı kaynaklı birçok kitap ve Genel Ağ yerliğinde de benzer bir durumla karşılaşırsınız. Türkçeyi ilk ona bile almazlar. Çünkü yalnızca Türkiye ve Kıbrıs'ta konuşulan dil Türkçedir onlara göre.

Çince gerçekte; Mandarin, Wu, Kantonca, Min, Jin, Xiang, Gan, Hui, Ping gibi farklı lehçelerden oluşur. Bu lehçeleri konuşanlar birbirini anlamaz. Ancak hepsi bir sayılır ve Çince adıyla anılır. Hintçe için de durum benzerdir. Hindistan'da 400'e yakın lehçe konuşulmaktadır. Bunlar birbirini anlayamamaktadır. Ancak hepsi birlikte Hintçe olarak geçer. Benzer durum Arapça için de geçerlidir. Her ülkede konuşulan Arapça farklıdır. Farklı ülkelerdeki Araplar (örneğin; Fas ile Ürdün) birbirini anlayamaz. Ama hepsi Arapça kabul edilir. Benzer durum diğer birçok dil için de geçerlidir. Oysa söz konusu Türkçe olunca durum değişir...

Gerçekte Türkçe; Çince, İspanyolca, İngilizce, Hintçe ve Arapçadan sonra yaklaşık 240 milyon konuşucusu ile altıncı en çok konuşulan ana dildir. Ancak sözde bilimadamları, Azerbaycan Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Kazak Türkçesi gibi lehçeleri ayrı birer dil olarak ele alır ve Azerice, Türkmence, Kazakça, Kırgızca, Çuvaşca, Nogayca gibi adlar vererek Türkçeden ayırırlar. Bu dilleri konuşanların birbirlerini rahatlıkla anlıyor olmaları bile önemsizleşir. En çok konuşulan diller sıralanırken 5. sırada olmamız gerekirken ilk ona bile giremiyoruz bu nedenle. Burada bilimin ardına gizlenerek, bilimsel olmayan yollarla verilmeye çalışılan ileti açıktır: "Siz ayrı uluslardansınız ve dünyada azınlıksınız, söz hakkınız yok."

Batılıların tekelinde olan bilim, siyasi araç olmuştur. Batılının söylediğine sorgulamadan inanan sözde Türk bilimadamları da bu yanlışa çanak tutabilmektedir. Verilen "ayrı uluslardan" olma düşüncesi; bizi birlikten, birlikte iş yapmaktan, ortak davranmaktan uzaklaştırmak için gereklidir. Bizi ayırıp gerektiğinde birbirimize düşman etmek, gerektiğinde ortak çıkarlarımız için bile anlaşamamamızı sağlamak amaçlarıdır. Böyle olunca ne oluyor? Örneğin; Ermeniler Azerbaycan'a giriyor. Bizim burnumuzun dibinde soykırım yapıyorlar. Biz sesimizi çıkarmıyoruz. Irak'ta Türkmenler, İran'da Azerbaycan Türkleri, Çin'de Uygurlar yok ediliyor. Diğer Türk devletleri ve toplulukları sessiz... Neden? Yoksa siz de "ayrı uluslardan" olduğumuza mı inandınız?

Diğer Yazılar

 
Özlü Söz:
Ölüm varken ben yok, ben varken ölüm yok. O halde üzülecek ne var? - (Lucretius)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Sosyal hayatın kaynağı, aile hayatıdır. Ailenin kadın ve erkekten kurulduğunu açıklamaya gerek yoktur. (1925)


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü