Dil Çalışmalarım

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Sunuştaylar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Diğer Yayınlar
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerDil Yazılarım

ABD'DE NEDEN TEK KAMUSAL (RESMİ) DİL KULLANILIR? - 27.03.2013
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK

Çok uluslu ve federal yapıdaki ABD'de kamusal alanda bir dil, İngilizce kullanılır. Hiçbir kamusal işlem İngilizce dışında bir dille yapılmaz. ABD'de yaşayan hiçbir topluluk, başka bir dille kamusal işlerini yapmak, eğitim almak gibi bir istekte bulunmaz. Anayasal olarak kamusal dil belirtilmemiş olmasına karşın eylemsel olarak İngilizcenin kamusal alanda işletilmesi etkindir. Oysa ABD'de gerçekten çok uluslu bir yapı vardır. ABD'yi oluşturan topluluklar şöyledir:

Alman (%15.2) 42.8 Milyon, İrlandalı (%10.8) 30.5 Milyon, Afrikalı (%8.8) 24.9 Milyon, İngiliz (%8.7) 24.5 Milyon, Bilinmiyor (%7.2) 20.2 Milyon, Meksikalı (%6.5) 18.4 Milyon, İtalyan (%5.6) 15.6 Milyon, Polonyalı (%3.2) 9.0 Milyon, Fransız (%3.0) 8.3 Milyon, Kızılderili (%2.8) 7.9 Milyon, Yahudiler (%2.0) 6.0 Milyon, İskoç (%1.7) 4.9 Milyon, Hollandalı (%1.6) 4.5 Milyon, Norveçli (%1.6) 4.5 Milyon, İskoç-İrlandalı (%1.5) 4.3 Milyon, İsveçli (%1.4) 4.0 Milyon ... daha birçokları...(Kaynak: U.S. Census Bureau, Census 2000 special tabulation.)

ABD'de durum böyleyken, Avrupa ülkelerinin çoğunda çok daha sıkı ve yasal dayanakları olan bir dil anlayışı vardır. Öyle ki, birçok Avrupa ülkesinde sonradan yurttaş olmak için, belirli bir düzeyde o ülkenin kamusal dilini bilme koşulu vardır. Eğitim, o ülkenin kamusal dilinde verilir. Oysa bizde oluşturulmak istenen izlenim bunun tam tersidir. Sizce neden?

Diğer Yazılar

 
Özlü Söz:
Evden önce komşu, yoldan önce yol arkadaşı, yolculuktan önce yol azığı. - (Hz. Muhammed (sav))
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin tek hedefi, ekonomi sahasında memleketin refahı için kendi serbestisini temin ve her memleketin ayrı ayrı iyiliğiyle, genel refaha hizmet etmekten ve siyasi sahada ise barış içinde yaşamak ve meşru müdafaa vasıtalarını, herkes için ve herkese karşı, olduğu gibi muhafaza etmekle beraber, diğer devletlerle karşılıklı olarak harp silah ve araçlarını azaltmaktan ibarettir. (1933)


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü