Dil Çalışmalarım

Ana Sayfa >>

Kişisel Bilgiler >>
    Özgeçmiş
    Bilimsel Yayınlar
    Atıflar
    Tasarılar (Projeler)
    Bilimsel Sunuştaylar
    Yönetilen Tezler
    Dersler
    Görevler
    Diğer Yayınlar
    Dil Çalışmalarım
    İletişim

Fizik/Fizik Eğitimi >>
    Fizik Deneyleri
    Kavram Yanılgıları
    Bilimciler
    Nobel Fizik Ödülleri
    Öğeler Çizelgesi
    Biliyor Muydunuz?

Duyurular >>

Diğer >>
    Bilgisayar
    Bilgi Yarışması
    Sormacalar
    Yararlı Bilgiler
    Güncel BilgilerDil Yazılarım

ÜNDEK SÖZÜ - 09.02.2016
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK

Ündekten (telefondan) çağrı aldığımızda çoğumuz açarken "alo" diyerek yanıt verir. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Bu sözcük İngilizcedeki "hello" (merhaba) sözünden gelmiştir. Örneğin bir İspanyol da kendi dilinde aynı anlama gelen sözcük olan "hola" diyerek açar ündeği. Bize "alo" sözü bu sözün Fransızca karşılığı olan "allô" sözünden geçmiştir. Çünkü bize ündek, Fransız kuruluşlarınca Osmanlı döneminde gelmiştir. O dönemde her yeniliği Fransızlardan aldığımız için ve onlara öykündüğümüz için, bu gelenek sürmüştür. Öyle ki, ordularımız bile Fransızca "yürü" anlamına gelen "marş" (march) sözü ile yürümüşken, ündeği "alo" diyerek açmamız bizi şaşırtmıyor. Öyle ki, bulmacalarda sanki bu işin kuralıymış gibi "telefonda seslenme sözü" diye soru bile çıkıyor. Alo sözünün Graham Bell'in sevgilisinin adından geldiğini ileri süren gülünç bir görüş de vardır. Bu tür "şehir efsaneleri"ne inanmayınız. Önceden bir kişi bu konuda sazanlamış (trollemiş), herkes yemiş. Hiçbir yabancı kaynakta böyle bir "sevgili" bulamazsınız. Kaldı ki, her dilde başka açılır ündek.

Ündek çağrısını yanıtlarken bile Fransızca konuşarak başlayan bir ulusuz. O yüzden ündek çağrılarına yanıt verirken bu sözden kaçınmalıyız.

Diğer Yazılar

 
Özlü Söz:
Sis, yelpaze ile dağıtılmaz. - (Japon Atasözü)
Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki:
Basın hürriyetinin sakıncalarının giderilmesinin yine basın hürriyeti ile mümkün olduğuna dair, bu büyük meclisin yol gösterme ve düzenleme sahasında (saptadığı) saygı duyulan esaslar eğer Cumhuriyet'in ruhu olan faziletten yoksunkendini bilmezlere, basında eşkiyalık fırsatı verirse eğer halkı aldatan ve doğru yoldan çıkaranların fikir sahasındaki kötü ve uğursuzetkileri, tarlasında çalışan masum vatandaşların kanlarını akıtmasına,yuvalarının dağılmasına sebep olursa ve en sonunda bozgunculuğun en zararlısını göze alan bu gibi doğru yoldan sapanlar, kanunlarda mevcut açıklıklardan yararlanma imkanı bulurlarsa, Büyük Millet Meclisi'ninyola getirici ve ezici kudretinin müdahale ve uyarması elbette görevi olur. (1924)


© Özlük Hakkı/Copyright 2003 Hasan Şahin KIZILCIK
Öneri: 1024x768 ve üstü